Image
CdT Management Board

 

Käännöskeskuksen hallintoelimenä on hallintoneuvosto. Käännöskeskuksen päivittäisestä toiminnasta huolehtii sen henkilöstö, joka työskentelee Luxemburgissa, ja toimintaa valvoo käännöskeskuksen johtaja.

Hallintoneuvostoon kuuluu varsinaisia jäseniä ja varajäseniä, jotka edustavat EU:n jäsenvaltioita, Euroopan komissiota ja useimpia käännöskeskuksen asiakkaista:

Kun henkilö nimitetään hallintoneuvoston jäseneksi, hänen on toimitettava ilmoitus sidonnaisuuksista noudattaen käännöskeskuksen periaatteita eturistiriitojen ehkäisemisestä ja hallinnasta. Ilmoituksen tarkoituksena on havaita kunkin jäsenen mahdolliset tai tosiasialliset eturistiriidat, jotka liittyvät hänen jäsenyyteensä hallintoneuvostossa, jotta käännöskeskus voi ryhtyä asianmukaisiin toimenpiteisiin tarvittaessa.

Jos haluat tarkastella hallintoneuvoston jäsenten ansioluetteloita tai ilmoituksia sidonnaisuuksista, voit käyttää alla olevaa hakutoimintoa.

Euroopan ammatillisen koulutuksen kehittämiskeskus

Corinna Frey
Full member
Stéphanie Wehrheim
Alternate member

Euroopan elin- ja työolojen kehittämissäätiö

Mary McCaughey
Full member
Hilary O'Donoghue
Alternate member

Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen

James Ramsey
Full member
Alessandra Fantini
Alternate member

Euroopan huumausaineiden ja niiden väärinkäytön seurantakeskus

Rosemary de Sousa
Full member
Marie-Christine Ashby
Alternate member

Euroopan ilmasto-, infrastruktuuri- ja ympäristöasioiden toimeenpanovirasto

Marcus Angioni
Full member

Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutti

Tzvetan Zafirov
Full member
Alice Fišer
Alternate member

Euroopan innovaationeuvoston ja pk-yritysasioiden toimeenpanovirasto

Marcus Angioni
Full member

Euroopan kalastuksenvalvontavirasto

Niall McHale
Full member
Rieke Arndt
Alternate member

Euroopan koulutuksen ja kulttuurin toimeenpanovirasto

Marcus Angioni
Full member

Euroopan koulutussäätiö

Erja Kaikkonen
Full member
Cécile Beelaerts
Full member

Euroopan meriturvallisuusvirasto

Dominika Lempicka-Fichter
Full member

Euroopan raja- ja merivartiovirasto

Guillaume de Roquigny-Iragne
Full member
Miguel Pereira
Alternate member

Euroopan rautatiet -yhteisyritys

Carlo M. Borghini
Full member
Vincent Declerfayt
Alternate member

Euroopan syyttäjänvirasto

Olivier Ramsayer
Full member
Gianluca Dianese
Alternate member

Euroopan tasa-arvoinstituutti

Jane Shreckengost
Full member

Euroopan tautienehkäisy- ja -valvontakeskus

Karen Aimard
Full member
Antje Daume
Alternate member

Euroopan terveys- ja digitaaliasioiden toimeenpanovirasto

Marcus Angioni
Full member

Euroopan tutkimuksen toimeenpanovirasto

Marcus Angioni
Full member

Euroopan työterveys- ja työturvallisuusvirasto

Andrew Smith
Full member
Mónika Azaola
Alternate member

Euroopan unionin avaruusohjelmavirasto

Patrick Hamilton
Full member

Euroopan unionin kyberturvallisuusvirasto

Juhan Lepassaar
Full member

Euroopan unionin lainvalvontakoulutusvirasto

Roeland Woldhuis
Full member
Maria Molina-Sierra
Alternate member

Euroopan unionin lainvalvontayhteistyövirasto

Dietrich Neumann
Full member
Thibault de Maignas
Alternate member

Euroopan unionin perusoikeusvirasto

Nicole Romain
Full member
Michail Beis
Alternate member

Euroopan unionin rautatievirasto

Anna Gigantino
Full member
Salvatore Ricotta
Alternate member

Euroopan unionin rikosoikeudellisen yhteistyön virasto

Eszter Karoliny
Full member

Euroopan unionin teollisoikeuksien virasto

Andrea di Carlo
Full member
Inge Buffolo
Alternate member

Euroopan unionin turvapaikkavirasto

Anis Cassar
Full member
Chiara Petrolito
Alternate member

Yhteisön kasvilajikevirasto

Francesco Mattina
Full member

Euroopan unionin neuvosto

Katelijn Serlet
Alternate member

Alankomaat

Wolfram Metz
Full member
Teresa Morris-Drew
Alternate member

Belgia

Andy Detaille
Full member
Bernard Latour
Alternate member

Espanja

Alicia Cocero
Full member
Carlos Moreno
Alternate member

Irlanti

Eamonn Mac Aodha
Full member
Michael Williams
Alternate member

Italia

Filippo Ghersini
Full member
Mirko Costa
Alternate member

Itävalta

Ulrike Köhler
Full member

Kreikka

Antonios Papadopoulos
Full member
Styliani Kromlidou
Alternate member

Kypros

Natassa Avraamides-Haratsi
Full member
Demetris Hasikos
Alternate member

Latvia

Māris Baltiņš
Full member
Arturs Krastiņš
Alternate member

Liettua

Andrius Pauga
Full member
Aleksas Dambrauskas
Alternate member

Luxemburg

Sylvie Lucas
Full member
Luc Scholtes
Alternate member

Malta

Donatienne Spiteri
Alternate member

Portugali

João Pina de Morais
Full member
Filipe Honrado
Alternate member

Puola

Justyna Bator
Full member
Justyna Cichowska
Alternate member

Ranska

Natacha Ficarelli
Full member
Clément De Libero
Alternate member

Romania

Mihai Constandache
Full member

Ruotsi

Magnus Lärke
Full member
Jeffrey Ganellen
Alternate member

Saksa

Matthias Gruber
Full member
Roland Schmieger
Alternate member

Slovakia

Roman Suchý
Full member

Slovenia

Boštjan Zupančič
Full member
Tea Mejak
Alternate member

Suomi

Panu Kukkonen
Full member
Vesa Kulmala
Alternate member

Tanska

Carsten Sander
Full member
Erik Jessen
Alternate member

Unkari

Endre Gáspár
Full member

Viro

Mari Peetris
Full member